info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Olej z pestek dyni zimnotłoczony 500ml - VIVIO

Olej z pestek dyni zimnotłoczony cena zastosowanie, właściwosći

Olej z pestek dyni zimnotłoczony 500ml - VIVIO

42,99 zł
Zaoszczędź i zdobądź: 4 pkt w klubie cosdlazdrowia.pl

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Olej z pestek dyni - skład

MARKA
VIVIO

Składniki: Olej z pestek dyni zimnotłoczony

„Referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej

(8 400 kJ/2 000 kcal)”.


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Olej z pestek dyni - Zastosowanie

Zastosowanie oleju z pestek dyni w kuchni i nie tylko

Olej z pestek dyni przeznaczony jest zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. W kuchni powinniśmy stosować go na zimno. Na przykład, w formie dodatku do pożywnej sałatki, koktajlu, czy makaronu. Warto wiedzieć, iż ze względu na swój orzechowy smak, olej z pestek dyni świetnie sprawdza się również podczas przygotowywania domowych deserów (na przykład lodów z dodatkiem owoców). Ponadto, produkt ten możemy wykorzystywać podczas sporządzania domowych maseczek, zabiegu olejowania włosów, jak również podczas masażu całego ciała. Ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne, olej z pestek dyni znalazł zastosowanie również w lecznictwie. Niemniej jednak, jego stosowanie w celach terapeutycznych warto skonsultować z doświadczonym specjalistą.

Olej z pestek dyni - KCAL

Olej z pestek dyni – Kcal

Podobnie jak inne oleje, tak i ten z pestek dyni stanowi bogate źródło energii. W 100 ml niniejszego produktu znajdziemy około 900 kalorii. Warto jednak pamiętać, że każdego dnia nie powinniśmy spożywać więcej niż 1-2 łyżeczki niniejszego produktu. Ze względu na bogatą zawartość kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, jak również przeciwutleniaczy, olej tłoczony z pestek dyni stanowi cenny element zdrowej diety, również wśród osób, które szczególnie dbają o smukły wygląd swojej sylwetki.

Olej z pestek dyni - Opis produktu

Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych oleju z pestek dyni

Nazywany „zielonym złotem”, olej tłoczony z pestek dyni od wielu pokoleń znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Niniejszy produkt charakteryzuje się nie tylko niezwykłym smakiem, ale również bogatą zawartością cennych dla zdrowia składników. Wprowadzenie oleju z pestek dyni do zdrowej diety może sprzyjać ochronie naszego układu pokarmowego przed szkodliwym działaniem pasożytów, jak również zapobiegać licznym chorobom o charakterze cywilizacyjnym. A co jeszcze warto wiedzieć na temat tego wyjątkowego produktu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Gdzie kupić olej z pestek dyni?

Czy można smażyć na oleju z pestek dyni?

Jak przechowywać olej z pestek dyni?

Olej z pestek dyni na twarz – jak go stosować?

  • Olej z pestek dyni – Kcal;

  • Zastosowanie oleju z pestek dyni w kuchni i nie tylko;

  • Olej z pestek dyni – przepisy.

Skąd pochodzi i czym charakteryzuje się olej z pestek dyni?

Wytłaczany na zimno, olej z pestek dyni jest jednym z najcenniejszych olejów roślinnych. Charakteryzuje się on ciemno-zieloną, a nawet brązową barwą i niepowtarzalnym, lekko orzechowym smakiem oraz aromatem. Chociaż na polskim rynku spożywczym cieszy się popularnością stosunkowo od niedawna, olej z pestek dyni wytłaczany był już w XVII wieku. Produkt ten pochodzi z historycznej krainy nazywanej Styrią, która zajmowała tereny obecnej Austrii oraz Słowenii.

Olej z pestek dyni jest nie tylko smacznym dodatkiem do licznych potraw, ale przede wszystkim prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia składników odżywczych, witamin i minerałów. W tym miejscu należy jednak wspomnieć o istotnej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (wśród których wyróżniamy kwas oleinowy i linolowy) oraz niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu krążenia tokoferoli i fitosteroli. Warto również wiedzieć, iż mimo faktu, że olej ten jest wartościowym źródłem kwasów tłuszczowych, charakteryzuje się on ich niekorzystnym stosunkiem. Oznacza to, iż w oleju z pestek dyni znajdziemy dużą ilość kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 i niewielką ilość kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Dlatego też, wprowadzając niniejszy produkt do swojej diety, należy pamiętać o tym, aby zapewnić sobie odpowiedni dowóz produktów spożywczych stanowiących bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (w tym ryb morskich oraz owoców morza). Co ciekawe, olej wytłaczany z pestek dyni charakteryzuje się również wysokim stężeniem witamin w swoim składzie. Produkt ten stanowi doskonałe źródło zarówno witamin z grupy B, jak i witaminy A, C, D oraz E. Nie bez znaczenia dla naszego zdrowia są również składniki mineralne zawarte w niniejszym oleju. Badania dowodzą, iż jest on w stanie dostarczyć do naszego organizmu cynk, selen, magnez, potas, fosfor oraz sód.

Olej z pestek dyni od wielu lat znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w naszej kuchni i medycynie naturalnej. Warto wiedzieć, iż stanowi on częsty element zabiegów kosmetycznych, których celem jest poprawa kondycji włosów oraz skóry.

Olej z pestek dyni – właściwości i wpływ na organizm człowieka

Olej z pestek dyni bez wątpienia stanowi doskonałe źródło cennych dla zdrowia składników odżywczych, witamin i minerałów. Dlatego też, wprowadzenie go do zdrowej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie człowieka. Liczne badania naukowe wykazują, że olej z pestek dyni (stosowany w odpowiedni sposób) zmniejsza ryzyko występowania licznych chorób. Okazuje się, iż produkt ten korzystnie wpływa na układ krążenia człowieka, przyczyniając się bezpośrednio do redukcji nadciśnienia tętniczego. Ponadto, tłoczony na zimno olej z pestek dyni pozytywnie oddziałuje na nasz profil lipidowy, obniżając poziom zarówno cholesterolu całkowitego, jak i trójglicerydów, a także podnosząc wartość cholesterolu HDL, tym samym zmniejszając ryzyko występowania licznych chorób w obrębie układu sercowo naczyniowego.

Wieloletnie zastosowanie niniejszej substancji w medycynie naturalnej potwierdziło, iż substancja ta może w sposób pozytywny oddziaływać również na układ immunologiczny człowieka. Okazuje się bowiem, iż olej z pestek dyni stymuluje produkcję limfocytów i makrofagów, jednocześnie wykazując pozytywny wpływ na szpik kostny oraz węzły chłonne. Ponadto, produkt ten wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego też warto stosować go w okresie przeziębienia i grypy.

Niemniej jednak, olej z pestek dyni najbardziej znany jest ze swojego działania przeciwpasożytniczego. Wszystko to za sprawą kukurbitacyny zawartej w jego składzie. Substancja ta działa w sposób porażający na układ nerwowy pasożytów, a tym samym wspomaga usuwanie ich z organizmu człowieka. Niektóre doniesienia naukowe wskazują również, iż olej z pestek dyni może wpływać na eliminację tasiemca (uzbrojonego i nieuzbrojonego), owsików, jak również glisty ludzkiej. Ponadto, produkt ten sprzyja oczyszczaniu organizmu z nadmiaru szkodliwych toksyn i wspomaga procesy trawienne.

Wśród innych właściwości tłoczonego na zimno oleju z pestek dyni możemy wyróżnić te oddziałujące pozytywnie na nasz układ nerwowy. Dzięki wysokiej zawartości magnezu, olej ten nie tylko wspomaga naszą zdolność do koncentracji i poprawia samopoczucie psychiczne, ale dodatkowo warunkuje wysoką jakość snu, a tym samym pozwala na zmniejszenie uczucia zmęczenia, które często towarzyszy nam w ciągu dnia. Najnowsze badania naukowe skupiają się wokół właściwości przeciwnowotworowych oleju z pestek dyni. Okazuje się, iż wprowadzenie niniejszej substancji do zdrowej diety (w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną) może sprzyjać zmniejszaniu ryzyka powstawania zmian nowotworowych w obrębie prostaty, jajników, żołądka, okrężnicy, jak również płuc. Warto również wiedzieć, iż olej ten, za sprawą wysokiej zawartości witaminy A, luteiny i zeaksantyny, powoduje również poprawę kondycji naszego wzroku.

Jak olej z pestek dyni działa na skórę i włosy?

Oprócz licznych właściwości zdrowotnych, olej z pestek dyni wykazuje również pozytywny wpływ na naszą skórę oraz włosy. Produkt ten uczestniczy zarówno w procesie pigmentacji skóry, jak i przyspiesza gojenie się ran. Warto również wiedzieć, iż chroni on naszą skórą przed szkodliwym działaniem promieni UV, a ponadto zmniejsza widoczność zmarszczek. W dziedzinie dermatologii, olej z pestek dyni zalecany jest również podczas leczenia zmian trądzikowych. Wszystko to za sprawą właściwości przeciwzapalnych niniejszej substancji. Obserwacje wskazują, iż systematyczne stosowanie wspomnianego oleju podczas zabiegów masażu może zmniejszać widoczność cellulitu oraz rozstępów. Dodatkowo, zawarte w pestkach dyni składniki przyczyniają się do zwiększenia napięcia skóry oraz wyraźnego jej wygładzenia.

Ze względu na bogatą zawartość kwasów tłuszczowych, jak również witaminy A oraz K, olej pestek dyni jest w stanie pozytywnie wpłynąć na kondycję naszych włosów. Okazuje się, iż może on przyspieszać proces ich wzrostu, powstrzymywać ich nadmierne wypadanie, jak również regenerować zniszczone końcówki.

Olej z pestek dyni – dawkowanie

Ze względu na niekorzystny stosunek kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 do kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, olej z pestek dyni powinniśmy stosować w ograniczonych ilościach. W codziennej kuchni powinniśmy spożywać maksymalnie 1 łyżeczkę niniejszego produktu. W celach leczniczych zaleca się, aby osoby dorosłe nie spożywały więcej niż 2-3 łyżeczki oleju z pestek dyni na dobę, a dzieci nie więcej niż 1 łyżeczkę na dobę. Warto przy tym pamiętać, że olej tłoczony z pestek dyni nie jest lekiem, a jedynie substancją wspierającą proces leczenia. Dlatego też, nie można stosować go zamiast środków farmaceutycznych zaleconych przez specjalistę. Ponadto, stosowanie niniejszego produktu w celach leczniczych każdorazowo powinno konsultowane być z doświadczonym lekarzem i/lub farmaceutą.

Przeciwwskazania dotyczące stosowania oleju z pestek dyni

W większości przypadków, stosowanie odpowiednich ilości oleju z pestek dyni wywiera pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Podczas jego spożywania należy jednak zachować pewną ostrożność (ze względu na niekorzystny stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych). Ponadto, bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania oleju tłoczonego z pestek dyni jest alergia na niniejszy produkt. Dodatkowo, szczególną ostrożnością powinny wykazać się kobiety w ciąży oraz rodzice w przypadku stosowania produktu u najmłodszych dzieci.

Olej z pestek dyni – cena

Zimnotłoczony olej z pestek dyni sprzedawany jest zazwyczaj w butelkach o pojemności 500 mililitrów. Za opakowanie niniejszego produktu zapłacimy około 40,00 – 65,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena oleju z pestek dyni może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora. Ponadto, podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy olej zamknięty jest w ciemnej butelce. Dzięki temu chroniony jest on przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, które mogą powodować utratę cennych dla zdrowia składników odżywczych.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące oleju z pestek dyni

Pytanie 1: Gdzie kupić olej z pestek dyni? Tłoczony na zimno olej z pestek dyni możemy kupić w niektórych marketach spożywczych, jak również w aptekach. Niemniej jednak, warto poszukać niniejszego produktu w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Dzięki temu, zyskamy możliwość zakupu oleju w atrakcyjnej cenie, jak również znajdziemy dużą ilość cennych informacji na jego temat (na przykład właściwości zdrowotnych i zastosowania w kuchni).

Pytanie 2: Czy można smażyć na oleju z pestek dyni? Olej tłoczony z pestek dyni (podobnie jak inne oleje roślinne zimnotłoczone) nie jest przeznaczony do smażenia. Pod wpływem wysokiej temperatury, produkt ten traci wszystkie wartościowe substancje w nim zawarte, a nawet staje się szkodliwy dla naszego zdrowia.

Pytanie 3: Olej z pestek dyni na twarz – jak go stosować? Olej z pestek dyni jest w stanie pozytywnie wpłynąć na kondycję naszej cery. Można dodać go do codziennego kremu nawilżającego lub stosować w formie delikatnego peelingu z dodatkiem skrystalizowanego miodu. Ponadto, olej z pestek dyni może stosowany być podczas zabiegów masażu twarzy.

Pytanie 4: Jak przechowywać olej z pestek dyni? Niniejszy olej należy przechowywać w ciemnej butelce. Warto również wiedzieć, iż powinien on znajdować się w chłodnym, suchym i ciemnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20oC. W szczelnym opakowaniu, olej z pestek dyni możemy przechowywać po otwarciu nawet przez 3 miesiące.

 

 

Podsumowanie

Olej z pestek dyni to nie tylko doskonały dodatek do zdrowej kuchni, czy domowych kosmetyków, ale przede wszystkim prawdziwa skarbnica cennych dla zdrowia składników. Dlatego też, wprowadzenie odpowiednich ilości niniejszego produktu do zrównoważonej diety może chronić nas przed występowaniem licznych chorób, podnosić nasze samopoczucie, jak również poprawiać wygląd naszej skóry oraz włosów.

Bibliografia

  1. A. Antoniewska, A. Adamska, J. Rutkowska, M. Zielińska; “Olej z nasion dyni jako źródło cennych składników w diecie człowieka”; „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2017, 98(1), str. 17-22.;
  2. Domenico Montesano i in.; “Chemical and Nutritional Characterization of Seed Oil from Cucurbita maxima L. (var. Berrettina) Pumpkin”;
  3. Gilbert Fruhwirth, Albin Hermetter; “Seeds and oil of the Styrian oil pumpkin: Components and biological activities”;
  4. K. Przybyłowski, Z Benedycka, V Skorina, Uprawa dyni oleistej (Cucurbita pepo var. oleifera Pietsch.) jako alternatywne źródło dochodu dla małych gospodarstw rolnych, Zeszyty naukowe, WWSA w Łomży, 2015, 59, s. 42;
  5. Kurzeja E., Synowiec A., Stec M., Kudelski A., Chrobok M., Pawłowska–Góral K.,Ocena potencjały antyoksydacyjnego soków z wybranych warzyw z rodziny dyniowatych, Bromatologia i Toksykologia Żywności, 2011, 3, 911-915;
  6. Li T., Ito A., Chen X. i wsp..: Usefulness of pumpkin seeds combined with areca nut extract in community-based treatment of taeniasis northwest Sichuan Province, China. Acta Trop 2012, 124, 152-15;
  7. Łoźna K., Kita A., Styczyńska M., Biernat J., Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, "Problemy Higieny i Epidemiologii" 2012, nr 93;
  8. M. Szcześniak, B. Grimling, J. Meler; “Cynk – pierwiastek zdrowia”; „Aspekty Zdrowia”, t. 70, nr 7 2014, Uniwersytet Medyczny Wrocław, str. 363-366.;
  9. Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak B., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2012, 1 (80), 27 – 44;
  10. Rebekah Edwards; “Pumpkin Seed Oil Benefits Prostate & Heart Health”;
  11. S.Galus, J. Kadzińska, Właściwości Optyczne Filmów z izolatu białek serwatkowych z dodatkiem wybranych olejów roślinnych. Acta Agrophysica, 2014, 21(2), s. 132;
  12. T.H. Al-Noor; “Physicochemical Properties of Pumpkin Seed Oil & Therapy of Inflammatory Facial Acne Vulgaris”;
  13. Walczak Z., Starzycki M., Ocena profilu kwasów tłuszczowych w olejach tłoczonych na zimno w kontekście rekomendacji ich w żywieniu osób aktywnych fizycznie, "Bromatologia i Chemia Toksykologiczna" 2013, nr 3;
  14. Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K.: Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2006, 2, 46-58;
  15. Zdrojewicz Z., Błaszczyk A., Wróblewska M., Dynia – zdrowa, ale zapomniana, Medycyna Rodzinna, 2016, 19(2): 70-74.

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów